Naši studenti se i letos zapojili do projektu Post Bellum Příběhy našich sousedů a zpracovali hned dva unikátní dokumenty o pamětnících z regionu.
Jedná se o příběh pana Františka Špačka z Matějova, který vyprávěl o své vojenské službě, kterou v padesátých letech strávil hlídáním československých hranic. Druhý příběh pochází od paní Aleny Pohankové ze Žďáru nad Sázavou, která vyprávěla o jedné brněnské německé rodině. Té bylo zabráněno v tom, aby během poválečného odsunu Němců odešla s ostatními rodinnými příslušníky do Německa. Ve druhém případě se jedná o zpracování rodinného příběhu, neboť hlavní autorkou videoreportáže je vnučka pamětnice, letošní maturantka Klára Pohanková.
Děkujeme všem studentům za jejich nasazení, citlivý přístup k pamětníkům a odvahu vystoupit se svou prací před publikem.
Jsme rádi, že můžeme být už poněkolikáté součástí projektu, který propojuje vzpomínky pamětníků s pohledem mladé generace a připomíná, jak důležité je naslouchat nejen našim blízkým, ale všem lidem okolo nás.
Další dokumenty, které doposud zpracovali studenti Gymnázia Žďár nad Sázavou v rámci projektu Příběhy našich sousedů: